Poloha na mapě
Poutní místo Mariánská hora
Z Mariánské hory je krásný výhled do všech světových stran a vidět je mimo jiné lanškrounskou kotlinu ohraničenou Třebovskými stěnami, kopec Palici, Hřebečsko...
Foto: panoramio.com
Poutní kostel
Místní kostel je postaven na pozemku, který pro jeho výstavbu věnoval Franz Tschepen. V roce 1857 tu byl postaven nejprve pískovcový sloupek s obrázkem Panny Marie Cellenské. Tento sloupek v současné době najdete v Dolní Čermné u Suchomelových stromů nad Rájem. O sedm let později, v roce 1864 byla postavena kaple, jejíž presbytář dnes stojí uprostřed kostela. Roku 1865 byl postaven také malý domek a později byl vybudován přízemní hostinec, který sloužil poutníkům. Protože se jednalo o místo poutní a kaple zástupům poutníků nestačila, byl v roce 1875 postaven současný kostel. Ač není nikterak honosný a jeho zařízení stylově připomíná novogotiku, těší se velké úctě věřících.
Jednomanuálové varhany
Na hlavním oltáři je reliéf Panny Marie s Ježíškem, postranní oltáře jsou zasvěceny sv. Františku Serafínskému a sv. Pelegrínu, je tu rovněž malý oltářík Pražského Jezulátka. Byť nejsou známá jména lidových řezbářů a truhlářů, kteří se na výrobě těchto částí oltáře podíleli, jedná se o velmi pěkné a výborně řemeslně zpracované dílo. Jméno tvůrce velkého postranního oltáře Kalvárie naopak známé je. Byl jím truhlář Jahn z Horního Třešňovce a jedná se o práci z konce 19. století. Prostory kostela ozvučují jednomanuálové varhany postavené varhanářskou firmou Franze Hanische z Jakubovic, které jsou zčásti zasazené do balustrády.
Zvon Panna Maria
Původně míval kostel tři zvony. Ve věži velký zvon Panna Maria, sv. Josef (214 kg), sv. Anna (70 kg) a v malé věžičce zvon sanktusáček. Tak jako mnoha jiným kostelům nevyhnulo se ani tomu zdejšímu zabavování zvonů pro válečné účely Německa. Dlouho byl kostel bez zvonu, než farnost nechala v 70. letech dvacátého století ulít zvon Panna Maria, jehož zvuk se ozývá dodnes.
Cesta křížů
Součástí poutních míst jsou křížové cesty. Ta, která vede na Mariánskou horu je obklopena krásnou přírodou. V půlkruhu před kostelem bylo postaveno 14 kapliček a v areálu byla vysazena dvojitá lipová alej.
Poutě na Mariánské hoře
Slavné poutě na Mariánské hoře se konají od roku 1885, kdy byly ustanoveny biskupen Josefem Janem Haisem k poctě 1000 výročí smrti sv. Metoděje. Od té doby se zde každoročně v neděli následující po osmém září schází poutníci s celého širokého okolí. Ať sem však zamíříte kdykoliv, poutní místo Mariánská hora vám vždycky dodá příznačný a zvláštní pocit klidu.
Tip na výlet
Pokud chcete pokračovat v pouti, můžete nasměrovat svojí trasu na sever k Letohradu. Po 8.8 kilometrech Vás žlutá stezka zavede k zrekonstruované tvrzi Orlice, kde se mísí hned čtyři styly - baroko, gotika, klasicismus a renesance.
Kontakt
Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30
Certifikáty a ocenění
Doporučujeme
Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.