Poloha na mapě
Utzův mechanický betlém - Olešnice v Orlických horách
V Olešnici v Orlických horách najdete v budově obecního úřadu Utzův mechanický Betlém. Můžete si ho zde prohlédnout a seznámit se s jeho historií.
Foto: kctkoprivnice.cz
Postavičky jako živé
Betlém dostal jeméno po svém tvůrci Josefu Utzovi, narozeném roku 1896 v Horní Olešnici. Unikátní betlém o půdorysu asi 5 x 2 m vznikal v prvním patře domu s tkalcovnou, kde Josef Utz žil. Jeho tvůrce měl smysl pro detail a rozhodl se, že jeho figurky nepojedou jen strnule na páse, jak bývalo obvyklé, nýbrž se budou pohybovat. A tak jeho figurky lidí i zvířat skutečně napodobují přirozený pohyb, pohybují rukama, nohama i hlavou, ale také se k sobě přibližují a od sebe vzdalují a vytváří dokonalou iluzi průvodu přicházející slavit narození malého Ježíška. Aby tomu tak mohlo být, každá z nich je umístěna na samostatném vozíku s nápravou ve tvaru dvojdílného klikového hřídele. Pákový mechanismus převádí otáčení hřídele při pohybu vozíku vpřed na kyvný pohyb nohou. Veškeré postavičky se skládají z velkého množství součástek, což je u tak složitého mechanismu pochopitelné.
Betlém nikdy nebyl zcela dokončen a zůstal v té podobě, ve které ho jeho tvůrce nečekaně opustil. V listopadu roku 1944 totiž podlehl následkům úrazu, když při práci s cirkulárkou je vymrštěný kus dřeva zasáhl do hlavy.
Znovuvzkříšení betléma
Utzův mechanický betlém vdova po Josefu Utzovi, která v domě nadále bydlela se svou matkou, před svou smrtí odkázala spolu s veškerým majetkem své sestře Růženě Vlčkové. Protože pak opuštěná tkalcovna s betlémem jako by zvala nevítané návštěvníky, paní Vlčková betlém svěřila do úschovy rodiny Klárových, kteří jej v rozebraném stavu uschovali do stodoly. Později, v roce 1967 jej paní Vlčková nechala převézt do Okresního muzea v Rychnově nad Kněžnou a v jeho depozitáři setrval řadu let. Až po roce 1990 se za společně vyvinutého úsilí rodiny Vlčkovy, kronikářky Olešnice, ředitelky rychnovského muzea a jeho pracovníků podařilo Utzův mechanický betlém vrátit tam, kde byl vytvořen. Bohužel se některé části této rarity nezachovaly, přesto je Utzův mechanický betlém raritou a můžeme se z něho těšit dodnes.
Kudy k betlému?
Příjezdové trasy ze směrů od Nového Města nad Metují, od Rychnova nad Kněžnu a od Dobrušky.
Vstupné
Dospělí 20 Kč
Děti 5 Kč
Otevírací doba
Prohlédnout si betlém můžete po předchozí telefonické dohodě v budově obecního úřadu na radnici v Olešnici, průvodcem vám bude pracovník informačního centra.
Kontakt
Obec Olešnice v Orlických horách č.p. 8
517 83 Olešnice v Orlických horách
Tel.: 492 601 111 nebo 732 928 374
Tip na výlet
Vyražte na klidnou procházku po naučné stezce Okolím Olešnice, kde se seznámíte s tématikou budování vojenského opevnění před druhou světovou válkou.
Kontakt
Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30
Certifikáty a ocenění
Doporučujeme
Poznejte tajuplný kout pískovových skal České Švýcarsko a vyberte si ubytování v obci Hřensko, vyražte na pěší tůru nebo v zimě na běžkách a vyberte si z nabídky ubytování v Bedřichově v Jizerských horách nebo si vyberte ubytování v Adršpachu na Broumovsku a objevte skalní města. Nezapomeňte navštívit také naše nejvyšší pohoří Krkonoše. Rezervujte si ubytování Janské lázně a okolí, ideální výchozí místo pro Vaše výlety.